V neděli 17. listopadu uspořádal Spolek přátel památek obce Strupčice ve spolupráci s obcí Strupčice sváteční setkání u příležitosti 30. výročí pádu totality v naší zemi.
V 15 hodin byla za přítomnosti padesátky občanů slavnostně odhalena pamětní deska na budově obecního úřadu ve Strupčicích. Jsou na ní znázorněny jednoduché hodiny, ukazující čas „za pět minut dvanáct“ a uveden výmluvný nápis 17. 11. 1989 BEZ SAMETOVÉ REVOLUCE BY NEBYLO OBCE STRUPČICE. Není to prázdné heslo, ale holý fakt, neboť likvidace Strupčic se tehdy skutečně nezadržitelně blížila.
Sváteční odpoledne zahájil starosta obce Luděk Pěnkava, přítomné občany přivítal a pozdravil. Po státní hymně následoval krátký projev starosty a poté vlastní odhalení pamětní desky za zvuku Modlitby pro Martu. Účastníky akce pozdravila také předsedkyně spolupořádajícího Spolku přátel památek obce Strupčice Ing. Michaela Rösslerová a pozvala přítomné na další část programu svátečního odpoledne.
Ale to už z objektu bývalých jatek čp. 20 (v 50. létech sídla JZD Strupčice) přicházeli čestní hosté, pan Karel Pávek a jeho závozník Otík Rákosník, postavy z legendárního filmu Vesničko má středisková. Nemohlo pak chybět společné foto.
Poté mohli přítomní naposledy navštívit výstavu „Tak se žilo…“, tentokrát však oživlou, neboť do „bytu“ v čp. 50 se nastěhovala tříčlenná rodinka. Následně, při cestě na společenský sál hostince TRIO, si mohli povšimnout „veterána“ Škoda 120.
Sál postupně zaplnila sedmdesátka hostů, kteří se zde mohli občerstvit a prohlédnout si soubor fotografií obce, pořízených v roce 1984 Krajským střediskem státní památkové péče v rámci přípravy likvidace Strupčic, a také několik výkresů z projektu „Sídelní útvar Sušany“ z roku 1989, do něhož se mělo zdejší JZD a část obyvatel Strupčic (zhruba třetina) po roce 1990 přestěhovat. Měla tam být i škola – ale jen první stupeň!
V 16 hodin vypukla skvělá módní přehlídka, kterou vtipně moderoval starosta obce alias Marek Eben. Místní modelky a modelové předvedli dvacítku pestrých dobových „kostýmů“, v nichž dominovala umělá vlákna. Přehlídku završila proslulá scénka „Nohy sis umyl …“ v podání uměleckého dua Pávek a Otík.
Sváteční odpoledne uzavřela půlhodinka krátkých dokumentů o obci, v níž nakonec nechyběl ani šot z 50. let Hurá do socialismu, zachycující mj. tehdejší strupčické družstevníky na zdejší návsi.
Co dodat závěrem? Z mého pohledu zdařilá akce. Ve 14:50 to sice vypadalo na fiasko, nakonec se však lidé přeci jen sešli a slavili. Rozmanitý program jsme si vytvořili sami, nečekali jsme na „umělce odněkud“. Všem aktérům a aktérkám patří veliký dík. Ale co hlavně, strávili jsme spolu příjemné odpoledne bez ohledu na politické přesvědčení. Obec má tvořit pospolitost. Autor: Miroslav Rokoš